Powrót na stronę główną Miejskiej Galerii Sztuki

O Galerii
Galeria krok po kroku
Archiwum wystaw
Triennale Sztuk Sacrum
Konkurs im. M.Michalika
Galeria Sztuki Dziecka
Nie tylko wystawy ...
Wydawnictwa
OKF
Kontakt

Bestiarium Józefa Wilkonia
rysunek, grafika, ilustracja książkowa i rzeźba

29 maja – 28 czerwca 2009 - Sala Śląska, Poplenerowa

Autor wystawy Józef Wilkoń urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. W latach 1949 – 55 studiował w Krakowie na Akademii Sztuk Pięknych – malarstwo oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim – historię sztuki. Na jego dorobek składa się blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych wydawanych w Polsce i zagranicą. Na początku lat 90-tych artysta konsekwentnie poszukujący nowych środków wyrazu dla ilustracji zainteresował się rzeźbą, która stała się równie ważną dziedziną jego twórczości. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje pocztówki i gobeliny. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, wystawiał w galeriach muzeach świata – ostatnio w Monachium. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce i na świecie, w tym ponad 300 prac w Japonii. Od wielu lat jego wielka wystawa „Bestiarium Wilkonia” krąży po Polsce i świecie. W 2006, na pięćdziesięciolecie twórczości artysty pokazywała ją Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie, później także inne galerie w dużych miastach i małych ośrodkach. W parku pałacowym w Radziejowicach można oglądać jego monumentalną, ale i pełną wdzięku realizację pt. „Arka Wilkonia” nawiązującą do motywów biblijnych.

Kolejna odsłona „Bestiarium” w Częstochowie zajmuje cały parter Galerii – dwie sale wystawowe i Antresolę. Znajdują się na niej prace z wielu lat twórczych Wilkonia, ilustracje z książek, które wielu z nas pamięta z dzieciństwa i z takich, które ukazały się tylko zagranicą. Niektórzy ze zwiedzających zapewne przypomną sobie czytane kiedyś pisemko dla dzieci „Świerszczyk”. Szczególną uwagę zwracają te rysunki i obrazy, które powstawały na nietypowych materiałach – tekturach, papierze pakowym – sprawiają wrażenie impulsu artystycznego i dają ciekawy efekt. Wystawa w Częstochowie będzie też miała swoją premierę – oto po raz pierwszy zostanie tu pokazana nowa grupa rzeźbiarska – sześć drewnianych rzeźb zwierząt w klatkach, zatytułowana właśnie „Klatki”. To głos artysty o zniewoleniu i dążeniu do wolności. Jak mówi sam autor: „Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory.”

To Józef Wilkoń jest autorem słynnego już cytatu, który dla wielu pokoleń ilustratorów stał się mottem przewodnim: „ Jak powstaje ilustracja? Bardzo prosto, jeśli się wie i umie parę rzeczy. Najpierw trzeba wiedzieć, jak wygląda to wszystko, co się chce namalować: człowiek, ptak, ryba, liść czy zwierzę. Później wiedzieć, jak się to porusza, wszystko, co biega, pełza, pływa i lata. Dla wielu to już koniec edukacji. Niektórzy jednak Ida dalej, potrafią namalować porę dnia, księżyc, żeby świecił, ptaka, żeby śpiewał, potrafią nawet namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet zapach i smak owoców. Jeżeli się to wszystko umie, trzeba na koniec wiedzieć co robić, żeby tekst i ilustracja uzupełniały się wzajemnie, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach.”

Wystawa, na której dobrze czują się i dzieci, i dorośli.

Wernisaż wystawy – 28 maja o godz. 18.00

 

Bestiarium Józefa Wilkonia

Akwarium

 

Bestiarium Józefa Wilkonia

 

Bestiarium Józefa Wilkonia

Pawie wiersze

 

Bestiarium Józefa Wilkonia

Klatki, drewno,2009

 

Bestiarium Józefa Wilkonia

Ilustracja do książki Little Tom and Big cat, Tokio, 1976, akwarela, papier